Články, rady, receptury / Pohár zamilovaných se skořicí

POHÁR ZAMILOVANÝCH... SE SKOŘICÍ

Vojsko Alexandra Velikého vozilo s sebou vždy mohutnou zásobu skořice, kterou vojáci dostávali buď v potravě nebo jen tak ke žvýkání. Aby měli dobré zažívání a nepropadali depresím. Se skořicí chutná vše (foto archiv)

Příznivcem exotické rostliny skořice (exotické pro nás) nebyl jen velký vojevůdce. Je zmiňována už ve Starém zákoně, kde královna ze Sáby darovala skořici Šalamounovi a skořice byla použita také k pomazání archy úmluvy.

Tuto rostlinu si cenili staří Egypťané, Řekové i Římané a používali ji nejen do pokrmů, ale také jako kadidlo k očištění svých chrámů.

Skořicovník cejlonský je stále zelený strom dorůstající výšky až 10 metrů s lesklými kožovitými listy a bělozelenými květy. Pochází ze Srí Lanky a jihovýchodního pobřeží Indie, pěstuje se také v Brazílii, na Jamajce, v Číně a na Seychelských ostrovech.

Skořicovník vyžaduje pro svůj růst po celý rok konstantně značně vysoké teploty, zastíněné stanoviště a pokud možno neustálý déšť.

Skořicová kůra získávaná z mladých výhonků skořicovníku obsahuje především skořicovou silici, sacharidy, třísloviny a sliz. Používá se hlavně jako koření v pekařství, cukrářství i pro konzervaci některých druhů potravin.

Ani její léčebné účinky nejsou zanedbatelné, je považována skoro za všelék použitelný téměř na všechny nemoci a lze ji přidávat prakticky do všech bylinných směsí.

Používá se ve formě odvaru, tinktury, práškových tobolek nebo jako éterický olej vhodný k inhalaci a masážím. Kůra skořice má šťiplavě sladkou chuť a velmi horkou podstatu. Z hlediska tradiční čínské medicíny posiluje energii ledvin a zahřívá trávicí trakt, čímž celkově podporuje metabolismus a odstraňuje poruchy trávení.

Díky svým prohřívacím a antiseptickým vlastnostem se skořice uplatňuje při léčbě nemocí z nachlazení, rýmy, kašle a při bolestech v krku, podporuje pocení a ulevuje při artritidě a revmatismu. Skořice má dále léčebné využití při žaludečních nevolnostech, nechutenství, zvracení a nadýmání.

Skořice posiluje a má schopnost odstraňovat únavu díky výrazným tonizujícím účinkům, působí také proti bolestem všeho druhu a je považována za mírné afrodiziakum.

Dokladem toho může být název pro svařené víno užívaný v keltské literatuře : "pohár zamilovaných", tento pohár se podával při nejrůznějších rituálech zásnub a jiných příležitostech spojení muže a ženy.

Skořice je přímo ideálním kořením pro dlouhé zimní večery, jindy si ji ostatně ani nemůžeme dobře vychutnat. Vůně a chuť svařeného vína neodmyslitelně patří k období vánoc a také k období vánočních trhů. Popíjení svařáku u stánku na náměstí má svoji poetiku, kouzlo i styl. Skvělá příležitost pro zastávku ve shonu a ruchu, k úsměvu a lepší náladě!

zdroj: www.hka.cz

Výrobky obsahující skořici:

Řadit podle 
Výrobce 

Diamond Bioinformační zubní pasta jemné
Běžná cena 162 Kč

Vaše cena 125 Kč

img


Rostlinný výtažek s tonizujícím účinkem. Užívá se
Běžná cena 67 Kč

Vaše cena 62 Kč

img


Tyto kapky jsou vyrobeny podle originální
Běžná cena 67 Kč

Vaše cena 62 Kč

img


Přírodní přípravek podporující psychickou a
Běžná cena 75 Kč

Vaše cena 70 Kč

img


Pro povzbuzení těla i ducha, zdroj přírodní
Běžná cena 56 Kč

Vaše cena 54 Kč

img


Stačí první pohled a přivonění a vánoční atmosféra
Běžná cena 46 Kč

Vaše cena 44 Kč

img


Čistě ovocný čaj bez ibišku osloví především
Běžná cena 69 Kč

Vaše cena 64 Kč

img


Pro povzbuzení těla i ducha, zdroj přírodní
Běžná cena 53 Kč

Vaše cena 51 Kč

img


Stimuluje, povzbuzuje, má antiseptické a čistící
Běžná cena 69 Kč

Vaše cena 67 Kč

img


Skořicový gel - Cinnamomum Zeylanicum (jalovec

Vaše cena 89 Kč

img

OWZlNDN