Články, rady, receptury / Nálevem proti vředům

NÁLEVEM PROTI VŘEDŮM

Dá se jíst, rozemnuté listy hojí odřená kolena, chrání před kopřivami a můžete si s nimi i malovat po obličeji a hrát si na zelené lesní muže. Jitrocel kopinatý je vytrvalá bylina, rostoucí prakticky všude na světě.

Jitrocel kopinatý, foto archiv Jitrocel se sbírá po celou vegetační dobu, vždy ale mimo období květu, protože tehdy je v listech málo účinných látek. Listy se musejí sušit velmi pozvolna a ve stínu, neboť snadno hnědnou, a droga se tím znehodnocuje. Je to dáno vysokým obsahem slizu, který je také spolu s kyselinou křemičitou, karotenoidy, tříslovinami a aukubinem hlavní účinnou látkou. Sliz má schopnost chránit zejména sliznice dýchacího a zažívacího traktu, hojí a zklidňuje jejich podráždění.

Už v 11. století byly popsány léčebné účinky této celkem nenápadné byliny. Je účinná proti kašli, rozpouští hleny a napomáhá vykašlávání. Mimo to působí protizánětlivě a brání rozmnožování bakterií.

Používá se i při žaludečních vředech ve formě nálevů a sirupů. Jitrocelový sirup je možné velmi snadno připravit i v domácích podmínkách z čerstvých listů, čímž se obejde problém s náročným sušením listů a zároveň zvýší jeho účinnost.

K výrobě sirupu je nutné připravit velmi silný extrakt z jitrocele pozvolným vařením listů ve vodě. Lepší je nechat listy ve vodě přes noc macerovat, celý obsah povařit, scedit a následně zahustit dalším vařením.

Jinou možností jak vyrobit jitrocelový sirup je vaření šťávy, která se získá vylisováním jitrocelových listů. K tomuto účelu je ale nutné mít velmi výkonný hřídelový odšťavňovač. Do přirozeně zahoustlého hnědého extraktu se nakonec přidává nejlépe med nebo sladový sirup. Rafinovaný cukr zbytečně zvyšuje kyselinotvorný charakter sirupu.

Čerstvě rozemnuté jitrocelové listy jsou známým prostředkem první pomoci při poranění ve volné přírodě na čerstvě krvácející rány, spáleniny a omrzliny. Dáme si pozor, kde jitrocel k tomu účelu budeme trhat, čistota trávníků je dnes již málokde zaručena.

Zajímavé je také působení jitrocelové šťávy jako protijedu při popálení kopřivou. Zarudnutí kůže, bolest a pupínky zmizí do několika minut, pokud se na požahané místo přiloží list.

zdroj: www.hka.cz

Výrobky obsahující jitrocel:

Řadit podle 
Výrobce 

REGALEN je bioinformační širokospektráln bylinný
Běžná cena 461 Kč

Vaše cena 355 Kč

img


Droserin má silný antibakteriální a antivirový
Běžná cena 330 Kč

Vaše cena 254 Kč

img


Droserin má silný antibakteriální a antivirový
Běžná cena 1 156 Kč

Vaše cena 889 Kč

img


Audiron obsahuje vitamín E, unikátní komplex
Běžná cena 298 Kč

Vaše cena 229 Kč

img


Kapky působí příznivě na dýchací ústrojí, jsou
Běžná cena 75 Kč

Vaše cena 70 Kč

img


Působí blahodárně na sliznice dýchacích cest.
Běžná cena 43 Kč

Vaše cena 39 Kč

img


Pro uklidnění podrážděného žaludku, při pálení
Běžná cena 43 Kč

Vaše cena 39 Kč

img


Působí blahodárně na sliznice dýchacích cest.
Běžná cena 37 Kč

Vaše cena 32 Kč

img


Pro uklidnění podrážděného žaludku, při pálení
Běžná cena 37 Kč

Vaše cena 32 Kč

img

MDUzY2Nl