Články, rady, receptury / Už rozkvetly lípy ...

UŽ ROZKVETLY LÍPY ...

..a nám hned bude snáz a příjemněji, když náš byt provoní lipový čaj. Květy Lípy srdčité se sbírají i s listem na počátku rozkvětu Kvetoucí Lípa srdčitá, foto archiv - ideálně za slunného a suchého počasí.

Při sběru je třeba dát pozor na záměnu s lípou americkou, jejíž květy nemají žádné účinky. Záměna s lípou velkolistou či s jejím křížencem s lípou malolistou není na závadu.

Účinné látky mají široké spektrum použití, droga obsahuje flavonoidy, třísloviny, silice, slizy, glukosidy, organické kyseliny, fytosteroly, saponiny a další látky, které nebyly doposud podrobně prozkoumány. Látky z lipového květu jsou účinné proti křečím, zvyšují pocení, snižují krevní tlak, zvláčňují pokožku a uklidňují.

Květ se používá ve formě nálevu při horečnatých onemocněních k podpoře pocení a při onemocněních dýchacího ústrojí - zejména nachlazení a kašli - kde pomáhá uvolňovat hleny.

Lipový čaj je také vhodný na kloktání a vyplachování při nejrůznějších zánětech v dutině ústní. Pomáhá rovněž při žaludečních zánětech a střevní kolice, podporuje tvorbu žluče a žaludečních šťáv, čímž urychluje trávení. Dále je využíván při potížích s ledvinami a močovým měchýřem a při revmatismu.

Studený lipový čaj tiší bolesti hlavy, uklidňuje a působí při nespavosti, snižuje krevní tlak. Lipový květ má také dobrý vliv na stav cév, zvyšuje jejich pevnost díky vysokému množství flavonoidů. Nachází rovněž uplatnění v kosmetice, při péči o vlasy a o pleť. Lipové obklady a masky zvyšují prokrvení pleti a podporují správnou výživu krevních buněk.

Květy i listy lze používat v kuchyni jako náplň do obložených housek, do salátů, pro výrobu zavařenin a dokonce i vína. Lípa je také významný medonosný strom.

Lípa je opředena řadou pověr. Traduje se o ní, že chrání nejen před blesky, ale i před zlými démony a čarodějnicemi. Stačí prý při sobě nosit figurku vyřezanou z jejího dřeva. Lipové dřevo má mezi řezbářskými dřevy výsadní postavení, je měkké a poddajné a latinsky se nazývá lignum sanctum - svaté dřevo, je to ideální materiál pro výrobu uměleckých oltářů. Z lehkého lipového dřeva se také vyrábí aktivované dřevěné uhlí, které má stejné užití jako uhlí "živočišné".

Nemůžeme zapomenout, že lípa je naším národním stromem. Prý symbolizuje něžnost a jemnost a naši předkové měli zřejmě z nějakého důvodu pocit, že právě tyto vlastnosti vystihují nejvíce jejich povahu. Často se lípy vysazovaly na návsích a v jejich stínu se konaly vesnické slavnosti, svatby, sněmy, kázání i milenecké schůzky.

zdroj: www.hka.cz

S tímto článkem o lípě souvisí tyto výrobky:

Řadit podle 
Výrobce 

 Vironal je bioinformační širokospektráln bylinný
Běžná cena 461 Kč

Vaše cena 355 Kč

img


Vitamínová bomba s 60% podílem plodu rakytníku.

Vaše cena 60 Kč

img


Pro malé i větší děti, vhodný pro denní užívání v
Běžná cena 45 Kč

Vaše cena 41 Kč

img


Lahodný čaj vycházející z tradic českého
Běžná cena 45 Kč

Vaše cena 41 Kč

img


Sedmero kvítí s vůní a chutí citronellové trávy.
Běžná cena 49 Kč

Vaše cena 44 Kč

img


Vitamínová bomba s 60% podílem plodu rakytníku.
Běžná cena 52 Kč

Vaše cena 50 Kč

img


Pro malé i větší děti, vhodný pro denní užívání v
Běžná cena 41 Kč

Vaše cena 39 Kč

img


Lahodný čaj vycházející z tradic českého
Běžná cena 42 Kč

Vaše cena 38 Kč

img


Sedmero kvítí s vůní a chutí citronellové trávy.
Běžná cena 48 Kč

Vaše cena 44 Kč

img


Lipový čaj je vhodný při nachlazení, prospívá
Běžná cena 35 Kč

Vaše cena 30 Kč

img


Běžná cena 74 Kč

Vaše cena 69 Kč

img

ZTM1ZmZi