Články, rady, receptury / Není čaj jako čaj

NENÍ ČAJ JAKO ČAJ


Pití čaje je prý v teplých dnech nejspolehlivější ochranou před žízní. Ale hodí se určitě i do počadí chadnějšího. Angličané čaji věnují mimořádnou pozornost a řadí konzumaci čaje mezi obřadní události. Právě tak japonský čajový obřad a velká obliba tohoto nápoje téměř po celém světě svědčí o jeho nesporných kvalitách.

Patří-li čaj mezi vaše oblíbené nápoje, máte i svůj zcela zvláštní způsob přípravy? Pokud ne, zde jsou rady odborníků.

Na přípravu černého čaje se hodí dvě konvice Takže jak správně připravíme černý čaj? Nejprve dáme vařit vodu. Potom konvici či jinou nádobu vhodnou k vylouhování čaje vyhřejeme nejlépe tím, že ji na krátký čas naplníme horkou vodou. Když se voda blíží bodu varu, nasypeme do vyhřáté konvice čajové lístky. Obvykle se používá na čtvrt litru vody jedna lžička čaje.

Pokud připravujeme čaj v konvici s obsahem přes půl litru, přidáme k počtu předpokládaných šálků ještě jednu lžičku navíc. Na okamžik přiklopíme víčkem, aby čajové lístky ve vyhřáté a napařené konvici zvláčněly a byly připraveny vydat svou specifickou chuť a vůni. Následně čaj spaříme vroucí vodou a přiklopíme víčkem.

Čaj louhujeme v rozmezí od dvou do šesti minut. Krátce louhovaný čaj je řízný, aromatický a velmi osvěžující. Delší doba louhování dává vyniknout jeho těžké svíravé chuti a mírně zklidňujícím účinkům. Poté čaj rozlijeme do šálků nebo přelijeme do jiné, předem vyhřáté konvice. To proto, abychom zamezili dalšímu louhování. Čím déle se čaj louhuje, tím více se do nálevu vyplavují třísloviny, které způsobují jeho svíravou chuť.

Připrava zeleného čaje Zelený čaj je na přípravu mnohem náročnější než čaj černý, protože mezi jednotlivými druhy a jakostmi zeleného čaje existují takové rozdíly, že se každý připravuje jinak.

Žádný zelený čaj nezaléváme vroucí vodou, ale necháme ji vychladnout na teploty 60-85 C. Kvalitní sorty je možné zalévat několikrát za sebou. Vodu přivedeme k varu a počkáme, až se ochladí na teplotu vhodnou pro zvolený druh zeleného čaje. Obecně platí, čím kvalitnější čaj, tím chladnější voda. Odměřené množství čajových lístků, většinou jednu až dvě lžičky na čtvrt litr vody, vložíme na dno vyhřáté konvice či šálku. Po chvíli určené k zvláčnění lístků na ně vlijeme vodu zchladlou na požadovanou teplotu a přiklopíme víčkem.

U kvalitnějších druhů zeleného čaje postupujeme obráceně. Nejprve nalijeme do konvice vodu. Když patřičně zchladne, vsypeme do ní čajové lístky. Tímto způsobem si zajistíme pomalé a rovnovážné louhování prvního nálevu a plnou chuť nálevu druhého. Když se po dvou až tříminutovém louhování čajové lístky rozvinou a změknou, teplotu vody jste zvolili správně.

Je mnoho druhů čajů, mnoho způsobů přípravy, mnoho konzumentů a mnoho milovníků čaje. Čas věnovaný přípravě kvalitního nápoje se nám nepochybně vrátí v nespočtu malých i velkých radostí, jež nám pití lahodného moku způsobí.

zdroj: www.hka.cz

S tímto článkem souvisí tyto výrobky: čaje sypané, čaje porcované.

Řadit podle 
Výrobce 

Slouží k pročištění organismu, dodává tělu cenné
Běžná cena 44 Kč

Vaše cena 39 Kč

img


Působí blahodárně na sliznice dýchacích cest.
Běžná cena 43 Kč

Vaše cena 39 Kč

img


Pro malé i větší děti, vhodný pro denní užívání v
Běžná cena 45 Kč

Vaše cena 41 Kč

img


Sedmero kvítí s vůní a chutí citronellové trávy.
Běžná cena 49 Kč

Vaše cena 44 Kč

img


Polozelený čaj s dlouhodoznívají nasládlou,
Běžná cena 45 Kč

Vaše cena 43 Kč

img


Zelený čaj se svěží citrónovou chutí. Složení:
Běžná cena 38 Kč

Vaše cena 36 Kč

img


Podporuje obranyschopnost organismu, pije se v
Běžná cena 51 Kč

Vaše cena 48 Kč

img


Čistě ovocný čaj bez ibišku osloví především
Běžná cena 69 Kč

Vaše cena 64 Kč

img


Lahodný čaj vycházející z tradic českého
Běžná cena 42 Kč

Vaše cena 38 Kč

img


Příjemný čaj pro milovníky jemných malinových
Běžná cena 44 Kč

Vaše cena 41 Kč

img


Lahodný nápoj s chutí a vůní medu a citrónu.
Běžná cena 47 Kč

Vaše cena 44 Kč

img


Luxusní čaj představuje unikátní spojení lahodné
Běžná cena 70 Kč

Vaše cena 63 Kč

img


Luxusní čaj představuje unikátní spojení lahodné
Běžná cena 70 Kč

Vaše cena 63 Kč

img


Luxusní čaj představuje unikátní směs černých čajů
Běžná cena 70 Kč

Vaše cena 63 Kč

img


Dárková kazeta luxusních čaů Fantastic Tea
Běžná cena 310 Kč

Vaše cena 299 Kč


MzY5Z